Burnos priežiūros priemonių abrazyvumas (trump. RDA)

Pagrindinė dantų pastų paskirtis yra nuvalyti ant dantų susidariusias apnašas. Vienos dantų pastos švelniai poliruoja, o kitos šveičia tiek, kad po ilgesnio tokios dantų pastos naudojimo dantys gali tapti jautrūs. Dantų pastos būna skirtingo abrazyvumo, todėl svarbu ne tik žinoti pacientui rekomenduojamos burnos higienos priemonės abrazyvumo indeksą, bet ir pritaikyti, kuriam klientui koks abrazyvumas reikalingas.

Kas yra RDA?

Dantų pastose esantys abrazyvai – tai vandenyje netirpios kietosios dalelės, skirtos mechaniškai šalinti ant dantų esančias dėmes, apnašas ir maisto likučius bei suteikti dantims blizgesį. Dantų pastose dažniausiai naudojami abrazyvai yra titano dioksidas, silicio dioksidas, kalcio karbonatas, hidroksiapatitas. Dantų pastos abrazyvumas priklauso nuo sudėtyje esančių dalelių kietumo, dydžio ir kiekio. Abrazyvumas žymimas raidėmis RDA (angl. Relative Dentin Abrasion). Jeigu dantų pastos abrazyvumo tyrimai atlikti laboratorijoje, yra išduodamas sertifikatas ir RDA rodiklis gali būti nurodomas ant dantų pastų pakuočių.

Amerikos odontologų asociacija (ADA) nustatė RDA indekso vertinimą:

  • RDA iki 70 – dantų pasta mažai abrazyvi (silpnai braižanti dantų emalį),
  • RDA 71–100 –  vidutinio abrazyvumo dantų pasta,
  • RDA 101–150 – didelio abrazyvumo dantų pasta. Viršijus šią ribą, pasta gali būti kenksminga dantims.

Itin mažo abrazyvumo dantų pastos (RDA iki 20) yra skirtos kūdikių dantukams valyti. Vyresniems vaikams ir suaugusiesiems kasdienei dantų priežiūrai rekomenduojamos mažo ir vidutinio abrazyvumo priemonės. Didelio abrazyvumo dantų pastos naudojamos pigmentinėms dantų dėmėms šalinti, taip pat jos rekomenduojamos rūkantiesiems, vartojantiems dažančius gėrimus bei tiems, kurių dantys intensyviau kaupia apnašą.

Didelio abrazyvumo pastas yra saugiau naudoti trumpą laiką, jas periodiškai keičiant vidutinio ar mažo abrazyvumo priemonėmis. Įdomu tai, kad dantis valantis nenaudojant dantų pastos, RDA indeksas yra apie 4. Visiškai išvengti abrazyvumo nepavyks, to ir nereikia, nes per mažo abrazyvumo priemonės nepaveiks apnašų.

Amerikos odontologų asociacija (ADA) nurodė, kad leistina dantų pastos abrazyvumo riba – 250, o JAV Maisto ir vaistų agentūros (FDA) nurodyta RDA riba – 200. Visgi, tokio didelio abrazyvumo pasta turėtų būti naudojama tik odontologui rekomendavus.

Kas yra RDA

Kaip matuojamas RDA?

RDA dydis turi būti nurodytas ant dantų pastos pakuotės, tačiau ne visi gamintojai jį pateikia. Taip gali būti dėl dviejų priežasčių – gamintojas nenori atskleisti per aukšto ar per žemo abrazyvumo arba tiesiog neinvestuoja į brangiai kainuojančius laboratorinius tyrimus. RDA tyrimai ir žymėjimas Jungtinėse Amerikos Valstijose yra privalomi; Europos Sąjungoje tokio reikalavimo nėra. Todėl Europos Sąjungos rinkoje dantų pastos gali būti parduodamos nenurodant RDA rodiklio.

Kai kurie gamintojai elektroninėse parduotuvėse parduodamų dantų pastų aprašymuose pateikia apytikslį RDA, tačiau rekomenduojama tuo nepasikliauti. Tikrasis abrazyvumo indeksas gali būti nustatomas tik tyrimais ir patvirtinamas laboratorijos išduotu sertifikatu.

Balinančių dantų pastų abrazyvumas

Kiekvieno žmogaus natūralus dantų baltumas yra skirtingo atspalvio, bet paprastai dantys yra šviesūs. Jei žmogus kasdien vartoja dažančius gėrimus ar maistą, galbūt rūko, dantys pamažu praranda natūralų baltumą. Jį atstatyti galima susidariusias dėmes bei patamsėjimus nuvalant abrazyvia dantų pasta arba susidariusį apnašą suardant cheminėmis medžiagomis.

Chemines medžiagas rekomenduojama naudoti odontologų kabinete, o dantų baltumui palaikyti po atliktų balinimo procedūrų kasdienei burnos priežiūrai rekomenduojama  rinktis mažo abrazyvumo (RDA iki 70) dantų pastas. Tyrimais įrodyta, kad „Royal Denta Silver“ pastos RDA yra 43. Ją saugu naudoti tiek su mėgstamo minkštumo mechaniniu, tiek su elektriniu šepetėliu. Galima naudoti netgi turint estetiškai plombuotų dantų.

Norint aplenkti odontologų kabinetą ir pašviesinti dantų spalvą namuose, galima rinktis didelio abrazyvumo dantų pastą (RDA virš 100), tačiau ją rekomenduojama naudoti tik trumpą laiką. Valant dantis didelio abrazyvumo  dantų pasta, galima naudoti tik minkštą ar ypač minkštą mechaninį dantų šepetėlį.  Kitu atveju rizikuojama nušveisti ne tik apnašą, bet ir pažeisti emalio paviršinį sluoksnį.

Kalciu praturtintų dantų pastų abrazyvumas

„Royal Denta“ nuolat atlieka įvairius tyrimus, siekiant įrodyti siūlomų dantų priežiūros priemonių veiksmingumą. Net 80 proc. išbandžiusiųjų dantų pastą „Royal Denta Sensitive“ teigė, pastebėję sumažėjusį dantų jautrumą. Toks efektyvumas pasiekiamas dėka kalciu praturtintos sudėties. Hidroksiapatitas ir kalcio trifosfatas užpildo danties mikro įtrūkimus ir taip sumažina danties nervo dirginimą. Tačiau kalcis yra priskiriamas prie abrazyvių medžiagų, todėl valant dantis „Royal Denta Sensitive“ vertėtų rinktis „Soft“ arba „Super Soft“ dantų šepetėlį ir valyti dantis šia pasta ne ilgiau kaip tris mėnesius be pertraukos. Įveikus dantų jautrumą, rekomenduojama rinktis mažesnio abrazyvumo dantų pastą – „Royal Denta Silver“, „Gold“ ar visai šeimai tinkamą „Jeju“. Jeigu dantų jautrumas atsinaujina, kursą galima pakartoti.

Restauruotų dantų priežiūra

Dantų priežiūros priemonių abrazyvumo indeksas itin svarbus turintiems restauruotų (estetiškai plombuotų) ar implantuotų dantų, nes dantų pastoje esančios braižančios medžiagos gali pagreitinti restauruotų dantų dilimo procesą, dėl kurio yra pažeidžiami ar prarandami restauruoti dantų paviršiai. Po atliktų procedūrų, odontologai turėtų informuoti savo pacientus apie būtinybę domėtis dantų pastų RDA rodikliu ir rekomenduoti tik mažo abrazyvumo (RDA iki 70) priemones. Jos nekenktų dantims ir plomboms ir saugiai padėtų pašalinti apnašas.

„Royal Denta“ siūlo „Gold“ (RDA 44) ir „Jeju“ (RDA 58) dantų pastas, idealiai tinkančias kasdienei restauruotų ir implantuotų dantų priežiūrai. Šios pastos ne tik saugiai valo apnašas, bet ir teigiamai veikia dantenas. „Gold“ yra befluorė dantų pasta su chitozanu, labiau tinkanti implantams. Chitozanas yra natūrali medžiaga, padedanti apsaugoti dantenas nuo neigiamo bakterijų poveikio. „Jeju“ dantų pasta yra stiprios trejopo poveikio sudėties – stiprina dantis ir dantenas bei naikina bakterijas. Ši dantų pasta puikiai tinka turintiems estetiškai plombuotų paviršių, taip pat vaikams nuo 6 metų.

Tinkamo dantų šepetėlio pasirinkimas

Dantų abrazijai įtakos gali turėti ne tik dantų pastos, bet ir dantų šepetėlio pasirinkimas. Moksliniai tyrimai įrodė, kad dantų kietųjų audinių ar restauracijų paviršių nusidėvėjimui daugiausiai neigiamos įtakos daro kieti dantų šepetėliai. Jie sukelia mikroskopinius nelygumus dantų paviršiuose. Ilgainiui šiuose nelygumuose ima kauptis apnašos, kinta dantų spalva. Todėl kieti dantų šepetėliai apskritai nėra rekomenduojami dantims valyti. Saugiau rinktis vidutinio minkštumo, minkštus ar labai minkštus šepetėlius.

Vidutinio minkštumo (pvz. „Royal Denta Medium“) mechaniniai dantų šepetėliai itin gerai nuvalo susidariusias apnašas, tačiau juos patartina naudoti dirbtiniams paviršiams valyti (pvz. implantams) arba tik turint visiškai sveikus dantis ir naudojant mažai abrazyvią dantų pastą (RDA iki 70).

Minkšti šepetėliai (pvz. „Royal Denta Soft“) puikiai tinka kasdienei dantų priežiūrai, taip pat dantų restauracijų turintiems pacientams. Minkštus šepetėlius galima naudoti su kasdienės dantų priežiūros ar balinamosiomis dantų pastomis, kurių RDA neviršija 100.

Ypač minkštą  (pvz. „Royal Denta Super Soft“) dantų šepetėlį patariama naudoti esant jautriems ir ypač jautriems dantims ir dantenoms arba tiems, kurie naudoja stipriai balinančias dantų pastas (kurių RDA viršija 100). Labai minkšti šepetėliai taip pat rekomenduojami pacientams po intensyvių higienos procedūrų, stiprių dantų balinimo procedūrų, siekiantiems prižiūrėti gingivito ar periodontito pažeistas dantenas.

Elektriniai šepetėliai didina abrazyvumą

RDA vertė yra ypač svarbi valantis dantis elektriniu šepetėliu. Rinkoje siūlomi garsiniai, ultragarsiniai ar rotaciniai šepetėliai, kurie per trumpą valymo laiką atlieka tūkstančius kartų daugiau judesių, nei valantis dantis rankiniu šepetėliu. Tokie šepetėliai gerai nuvalo dantų paviršių, tačiau neteisingai naudojant gali pažeisti dantų emalį ar dantenas, ypač jei naudojamos didelio abrazyvumo dantų pastos. Odontologai rekomenduoja, kad dantų pastos abrazyvumas būtų ne didesnis nei 70, antraip atsiranda rizika pažeisti dantų emalį. Elektriniai dantų šepetėliai netinka turintiesiems nenuimamų protezų, t.y., vainikėlių, tiltinių protezų, nes dėl šepetėlio sukeliamos vibracijos jie gali pradėti blogiau laikytis.

Akivaizdu, kad labai svarbu kiekvienam pacientui parinkti individualias burnos higienos priemones, atsižvelgiant į specifinius poreikius. Taip pat būtina šviesti pacientus burnos higienos klausimais, nepamirštant ir priežiūros priemonių sudėties svarbos, bei skatinti laikytis odontologo ar burnos higienisto rekomendacijų.

Parengė www.verslosparnai.lt

Apie autorių
Giedrė Girdžiūtė

Burnos higienistė

10 m. patirtis gydytojo odontologo padėjėjo, 5 m. patirtis burnos higienisto srityje. Stažuotės Kipre, Tenerifėje ir Liuksemburge. Odontologijos rūmų projekto „Neįgaliųjų vaikų burnos priežiūra“ savanorė. Europos burnos higienistų federacijos konsultantė, atsakinga už online platformą. Nuolat kelia kvalifikaciją Lietuvoje ir užsienyje. Specializuojasi balinimo ir periodontito gydymo srityse.