Dantų balinimas ir priežiūra

Kiekvieno žmogaus natūralus dantų baltumas yra skirtingo atspalvio, bet paprastai dantys yra šviesūs. Dėl senėjimo procesų, genų, kai kurių vaistų vartojimo, dantų traumų, netinkamo dantų kanalų gydymo, maiste esančių dažiklių, rūkymo, stiprios arbatos ar kavos vartojimo, dažno mėgavimosi vynu, per didelio fluoro, geležies kiekio geriamajame vandenyje ar net įvairių sveikatos sutrikimų dantys pamažu praranda natūralų baltumą. Jį atstatyti galima atliekant profesionalų balinimą arba rekomenduojamomis priemonėmis balinant savarankiškai.

Dantis balinant savarankiškai, naudojamos silpnesnės nereceptinės medžiagos, kuriomis baltumo efektui išgauti reikia daugiau laiko. Odontologo ar burnos higienisto kabinete naudojamos profesionalios technologijos – lazeriai, LED lempos, didesnės vandenilio ir karbamido peroksido koncentracijos ir pan. Norint pasiekti geriausią įmanomą dantų balinimo rezultatą, patartina kombinuoti profesionalų dantų balinimą ir savarankiškai palaikyti baltumą, naudojant rekomenduojamas priemones. Odontologai geriausiai žino, kaip saugiai balinti dantis, tačiau gali kilti klausimų, kokias priemones rekomenduoti pacientams, kad būtų galima tinkamai pasiruošti balinimo procedūrai, ir kaip vėliau palaikyti išgautą baltų dantų efektą?

Savarankiškas dantų balinimas

Jei pacientas nusprendžia balinti dantis savarankiškai, patartina jį supažindinti su galimais pasirinkimais. Rinkoje siūlomos įvairios dantų balinimo priemonės: balinamosios dantų pastos, balinamosios juostelės, dantų kapos su geliais, soda. Dažniausiai pacientai renkasi balinamąją dantų pastą. Pagrindinė dažniausiai naudojama balinamoji medžiaga dantų pastose yra abrazyvas. Jis mechaniškai nušveičia emalio paviršiuje atsiradusias pigmentines dėmes ir sugrąžina natūralią dantų spalvą.

Tačiau pastos abrazyvumas yra viena pagrindinių dantų jautrumo priežasčių. Kasdien dukart valant dantis itin abrazyvia dantų pasta, tikėtina, kad dantys ženkliai pašviesės, tačiau tuo pačiu atsiras jautrumo požymiai – dilgčiojimas, skausmas. Tad jei pacientas rinksis tokią dantų pastą, svarbu jį informuoti apie RDA rodiklio svarbą. Rinkoje vis dažniau atsiranda pernelyg abrazyvių pastų (RDA rodiklis viršija 100), kurios mechaniškai nušveičia dantų emalio paviršių. Tokias dantų pastas galima naudoti tik retkarčiais, nes naudojant ilgiau, atsiranda grėsmė pažeisti emalio paviršių. Paprastai pastų RDA dydis nurodomas ant pakuotės, tačiau ne visi pardavėjai jį pateikia. RDA tyrimai ir žymėjimas Jungtinėse Amerikos Valstijose yra privalomi; Europos Sąjungoje tokio reikalavimo nėra. Todėl Europos Sąjungos rinkoje dantų pastos gali būti parduodamos nenurodant RDA rodiklio. Siūlome specialistams pasiteirauti gamintojo dėl RDA tyrimo atlikimo ir rezultatų, o negavus tikslaus atsakymo – tokį produktą naudoti ir rekomenduoti atsargiai.

Valant dantis abrazyvia pasta, rekomenduojama rinktis ypač minkštą dantų šepetėlį, pavyzdžiui, „Royal Denta Super Soft“. Jei dantys valomi elektriniu šepetėliu, galima naudoti tik tokią dantų pastą, kurios RDA neviršija 70.

Kitos balinamosios priemonės sudėtyje gali turėti nedidelės koncentracijos cheminių medžiagų – vandenilio ar karbamido peroksido, pirofosfatų ar pan., kurios padidina baltumą. Tačiau cheminės medžiagos palaipsniui gali suardyti ne tik ant dantų susidariusias apnašas, bet ir paties emalio paviršinį sluoksnį. Tyrimai ir praktika rodo, kad ilgalaikis dantų balinimas tokiomis priemonėmis gali sukelti papildomus šalutinius poveikius – dantys gali tapti ne tik jautrūs, bet galima ir emalio demineralizacija, dantų paviršiaus šiurkštumas  ir pan. 

Todėl pacientus, nusprendusius savarankiškai balinti dantis namuose, reikėtų informuoti apie pasirinktų priemonių tinkamą naudojimo būdą ir laiką bei apie tikėtiną šalutinį poveikį. 

Profesionalus dantų balinimas

Vis didėjant dantų balinimo poreikiui, didėja ir balinimo technologijų pasiūla. Kokių balinimo metodų beatrandama, pagrindinė problema vis dar išlikusi – tai dantų jautrumas po balinimo procedūrų. Todėl prieš atliekant profesionalų dantų balinimą labai svarbu išsiaiškinti balinimo procedūrų indikacijas ir kontraindikacijas. Pacientams, kurie balina dantis odontologijos klinikoje, rekomenduojama skirti paruošiamąjį ir palaikomąjį gydymą namuose prieš ir po balinimo procedūrų.

Pasiruošimas dantų balinimui

Prieš atliekant dantų jautrių dantų balinimo procedūrą rekomenduojama naudoti papildomas priemones dantų priežiūrai. Tai gali būti kalciu praturtintos dantų pastos ar fluoro geliai, natrio fluoridas, kalio nitrato geliai. Manoma, kad dantų jautrumas atsiranda dėl skaidomo vandenilio peroksido arba karbamido peroksido per dentino kanalėlius. Todėl esant mikro įtrūkimams, patartina juos užpildyti kalcio junginiais. „Royal Denta“ siūlo profilaktinę hidroksiapatitu ir trikalcio fosfatu praturtintą dantų pastą „Sensitive“, kuri veiksmingai mažina dantų ir dantenų jautrumą. Remiantis nepriklausomoje laboratorijoje atliktais tyrimais, „Royal Denta Sensitive“ sumažino dantų jautrumą aštuoniems iš dešimties vartojusiųjų šią pastą. Rekomenduojama rinktis „Royal Denta Soft“ arba „Royal Denta Super Soft“ dantų šepetėlį, kuris efektyviau išvalys sunkiau prieinamas tarpdančių vietas ir tolygiau paskirstys naudojamą dantų pastą. Sumažėjus dantų jautrumui, pacientas bus pasiruošęs atlikti balinimo procedūrą.

Rekomendacijos po dantų balinimo procedūros

Pasitaiko, kad po profesionalios dantų balinimo procedūros niekada dantų jautrumu nesiskundusiems pacientams  pasireiškia dantų jautrumas, arba dantų dilgčiojimą  pajaučia pacientai, kurie balinimo procedūrai ruošėsi  naudodami kalciu praturtintas priemones.
Kartais atsiradęs jautrumas išnyksta savaime, tačiau „Royal Denta“ rekomenduoja imtis papildomų priemonių patiriamam diskomfortui sumažinti. 

Po atlikto dantų balinimo puikiai tinka „Royal Denta Gold“ dantų pasta, kuri sudėtyje turi skystojo emalio – hidroksiapatito, mažinančio dantų jautrumą, taip pat turi priešuždegimiškai veikiančio chitozano, kuris padeda nuraminti sudirgusiais dantenas. Be to, dantų pasta „Royal Denta Gold“ pasižymi optimaliu abrazyvumo indeksu (RDA 44), kuris nekenkia emaliui ir puikiai nuvalo apnašas.

Dantų pastą „Royal Denta Gold“ veiksminga naudoti kartu su „Royal Denta“ minkštu („Soft) arba ypač minkštu („Super Soft“) šepetėliu. Tai padės kruopščiai išvalyti tarpdančius ir kitas sunkiai prieinamas vietas bei ilgiau išlaikyti dantis baltus ir sveikus. 

Kaip savarankiškai palaikyti natūralų dantų baltumą

Pacientai dažnai mano, kad atlikus profesionalų dantų balinimą, jiems tęsti balinimo savarankiškai nebereikės. Išties, papildomai balinti dantų nerekomenduojama, tačiau pastangų reikia siekiant palaikyti išgautą rezultatą. Kasdienei dantų priežiūrai galima rinktis optimalaus abrazyvumo dantų pastą, kuri padės valyti susidariusias apnašas, tačiau nekenks emaliui. „Royal Denta Silver“ RDA indeksas yra 43, tad šią pastą galima naudoti kasdien, tiek valantis mechaniniu, tiek elektriniu šepetėliu. Pasta nebraižys sveikų ar restauruotų dantų paviršių, efektyviai pašalins susidariusias dėmes ir saugos nuo ėduonies. „Royal Denta Silver“ sudėtyje esantis fluoras sustiprina dantis, o ksilitolis padengia emalį slidžia medžiaga bei neleidžia bakterijoms jo ardyti. Gelinė „Royal Denta Silver“ dantų pasta teigiamai veikia ir dantenas – žaliosios arbatos, alavijų ir greipfrutų sėklų ekstraktai tonizuoja dantenas, o visi ekstraktai kartu stipriau veikia kaip antioksidantai. Valantis dantis šia dantų pasta, pacientai kaskart džiaugsis švarių ir blizgių dantų pojūčiu.

„Royal Denta“ kasdienei dantų priežiūrai rekomenduoja rinktis „Royal Denta Soft“ dantų šepetėlį. Jis yra dviejų ilgių ir puikiai valo ne tik dantis, bet ir tarpdančius. Pastebėjus dantų spalvos pakitimus, galima panaudoti vidutinio minkštumo „Royal Denta Medium“ šepetėlį, kurio standūs šereliai dantų paviršių valys dar veiksmingiau. „Medium“ šepetėlį patariama naudoti trumpą laiką, nes dėl šerelių standumo greičiau dyla emalis ir dantys gali tapti jautresni.

Kadangi balti dantys tampa mados šauksmu, pacientams derėtų priminti, kad per dažnas ar per ilgai trunkantis balinimo laikotarpis gali dantims pakenkti. Dantų balinimo procedūrų ciklą reikėtų kartoti kaip galima rečiau. Geriau apriboti dažančių skysčių (arbatos, vyno ir pan.) bei maisto vartojimą, atsisakyti rūkymo ir kasdien kruopščiai valytis dantis saugia natūralią dantų spalvą palaikančia dantų pasta ir tinkamu šepetėliu.

Profilaktinės „Royal Denta“ dantų pastos – natūraliam dantų baltumui ir sveikai šypsenai

Prieš ir po balinimo procedūrų„Royal Denta Sensitive“ dantų pasta ir „Soft“ arba „Super Soft“ šepetėlisBefluorė dantų pasta su hidroksiapatitu ir trikalcio fosfatu veiksmingai užpildo dentino mikro įtrūkimus ir taip mažina dantų jautrumą. Ginkmedžio ir saldymežio šaknų ekstraktai bei Q10 palaiko sveikas dantenas.
Baltumo palaikymo priemonės„Royal Denta Silver“ ir „Soft“ arba „Medium“ šepetėlisGelinė dantų pasta su gryno sidabro dalelėmis ir silicio dioksidu efektyviai šalina apnašas, o fluoras ir ksilitolis saugo nuo ėduonies. Dėl mažo abrazyvumo (RDA 43) saugi naudoti kasdien su mėgstamo minkštumo mechaniniu ar elektriniu šepetėliu.
Naudojimo atmintinė
Apie autorių
Daiva Mačiulienė

Burnos higienos specialistė

Nuo 1999 m. dirba burnos higieniste privačioje odontologijos klinikoje. Nuo 2012 m. dirba Kauno kolegijos Medicinos fakulteto burnos sveikatos katedros vedėja ir lektore. Lietuvos odontologų rūmų narė. Aktyviai tobulinasi ir dalyvauja Lietuvos moksliniuose renginiuose.