Padidėjęs dantų jautrumas yra vienas dažniausiai pasitaikančių pacientų nusiskundimų odontologijos klinikose. Dantų jautrumas pasireiškia stipriu trumpalaikiu skausmu, kuris atsiranda veikiant išoriniams dirgikliams, pavyzdžiui, valgant karštą ar šaltą, rūgštų ar saldų maistą, kalbant, kvėpuojant ar valantis dantis. Dantų jautrumas gali būti laikina ar lėtinė problema ir gali paveikti vieną, kelis arba visus dantis. Dėl patiriamo skausmo žmonės vengia valytis dantis, todėl prastėja ne tik bendra burnos higienos būklė, bet ir gyvenimo kokybė. Gera žinia ta, kad dantų jautrumas yra išgydomas, todėl patiriantieji diskomfortą turėtų kreiptis į odontologus ar burnos higienistą priežasčiai nustatyti. O tuomet gydytojas paskirs gydymą bei rekomenduos burnos higienos priemones, kurios padės stiprinti dantis.
Kodėl dantys tampa jautrūs?
Dantų jautrumas atsiranda dėl įvairių priežasčių, dažniausiai pasitaikantys atvejai – dantų emalio erozijos, dantenų recesija ar apsinuoginę dantų kakleliai. Emalis gali suplonėti dėl netaisyklingo sąkandžio ir nuolatinio dantų trynimosi, dėl netinkamo aukščio plombų, dėl bruksizmo (dantų griežimo), erozijos ar pan. Dantenos gali atsitraukti dėl gingivito, periodontito ar kitų ligų.
Jautrūs dantys ir dantenos po higienos procedūrų
Jautriais dantimis niekuomet nesiskundę pacientai po profesionalios burnos higienos gali pajusti dantų ir dantenų jautrumą. Taip nutinka dėl procedūros metu kraujuojančių dantenų, pašalintų dantų akmenų, atsidengusių dantų kaklelių ar pan. Pasak Amerikos odontologų asociacijos, nepatogumas ir jautrumas po profesionalios burnos higienos turėtų tęstis ne ilgiau kaip savaitę. Atsiradusiems simptomams slopinti galima rekomenduoti dantų pastą „Royal Denta Sensitive“, kuri efektyviai mažina dantų jautrumą ir ramina sudirgusias dantenas dėl sudėtyje esančių kalcio junginių (trikalcio fosfato ir hidroksiapatito).
Jautrūs dantys skirtingu sezonu
Šaltais žiemos vakarais gerdami karštą arbatą, o tvankią vasaros dieną besimėgaudami ledais staiga galime pajusti diegiantį skausmą žandikaulio srityje. Dirginimą sukelti gali ne tik gėrimai, bet ir maistas – ypač rūgščios uogos ar vaisiai. Taip dantys praneša apie kalcio trūkumą. Šiuo atveju pacientams galima rekomenduoti kalcio turinčią dantų pastą, pavyzdžiui, „Royal Denta Sensitive“, veiksmingai malšinančią dantų jautrumą.
Kartais dantų jautrumo priežastys yra žymiai paprastesnės – tai netinkamų burnos priežiūros priemonių vartojimas arba klaidinga dantų valymosi technika. Pavyzdžiui, pasirinkę per didelio abrazyvumo dantų pastą, rizikuojame emalio vientisumu. Abrazyvumas ypač aktualu valantiesiems dantis elektriniu šepetėliu, kuris per minutę atlieka tūkstančius kartų daugiau sūkių nei valant ranka, todėl abrazyvi (kai RDA viršija 70) dantų pasta gali pažeisti emalį. Per kietas dantų šepetėlis taip pat gali žaloti emalį ir dantenas. O jeigu, valant dantis, per stipriai spaudžiame šepetėlį ar naudojame per daug agresyvius horizontalius šveičiamuosius judesius, tai gali tapti ir dantų jautrumo priežastimi.
Kaip stiprinti jautrius dantis
Pajutus pirmuosius dantų jautrumo simptomus rekomenduojama kreiptis į odontologą ar burnos higienistą, kurie nustatys jautrumo priežastį ir parinks tinkamiausią gydymo planą arba rekomenduos profilaktines burnos higienos priemones, kurios įgalins nuosekliai stiprinti dantis.
Dantų jautrumą mažinančios priemonės veikia dviem būdais:
1. Momentiškai nuskausmina, sumažinant pulpos nervų jautrumą. Šis būdas yra efektyvus, bet veikia, kol naudojate nuskausminamąsias dantų priemones. Šiuo principu veikia dantų jautrumą mažinančios kalio druskos, pavyzdžiui, kalio nitratas, kalio chloridas, kalio citratas, kurie blokuoja skausminį impulsą. Rinkoje aktyviai siūlomi “stebuklingi” produktai, kurie sukuria spartų nujautrinimo mechanizmą. Šiuo būdu atviri nervai nėra užpildomi, o tik laikinai nuskausminami. Naudojant tokią momentinio efekto dantų pastą, jautrumas sumažėja greitai, bet nustojus ją naudoti, problema akimirksniu grįžta. Tokio efekto dantų pasta yra su kalio nitratu (angl. potassium nitrate).
2. Užpildo ar bent jau susiaurina atvirus dentino kanalėlius ir sustabdo nervinių galūnių dirginimą. Atviri kanalėliai dengiami dantų priežiūros priemonėmis, kurių sudėtyje yra fluoridų, kalcio fosfato, skystuoju emaliu vadinamo hidroksiapatito ar arginino. Šiuo būdu dantų jautrumo malšinimas užtrunka ilgiau, bet ir rezultatas yra ilgalaikis. Užpildžius atvirus dentino kanalėlius, nervo nebedirgins karštas ir šaltas maistas.
Estijos rinkoje neseniai pristatytos profilaktinės dantų pastos „Royal Denta Sensitive“ sudėtyje yra atvirus dentinio kanalėlius užpildančių medžiagų – hidroksiapatito ir kalcio trifosfato. Esant padidėjusiam dantų jautrumui, gamintojas rekomenduoja šią pastą naudoti du-tris kartus per dieną su „Royal Denta Soft“ ar „Super Soft“ dantų šepetėliu. Jie geriau pasiekia sunkiau prieinamas tarpdančių vietas ir užtikrina, kad su pasta būtų tolygiai poliruojami dantys. Atlikti tyrimai rodo, kad vartojusiems „Royal Denta Sensitive“ pastą net aštuoniems iš dešimties pacientų jau po pirmųjų dviejų savaičių ženkliai susilpnėjo dantų jautrumas. „Sensitive“ palengvina ir skausmingų dantenų būklę. Sudėtyje esantis kofermentas Q10 ir natūralių dviskiaučių ginkmedžių bei paprastųjų saldymedžių šaknų ekstraktas padeda kovoti su dantenas dirginančiomis patogeninėmis bakterijomis bei tonizuoja ir stiprina dantenas.
Po trijų mėnesių jautriems dantims skirtą „Royal Denta Sensitive“ pastą rekomenduojama keisti kitomis, pvz., „Royal Denta Gold“ arba „Royal Denta Jeju“, kurių sudėtyje taip pat yra hidroksiapatito, tačiau jos labiau tinka ilgalaikiam kasdieniam naudojimui. Ilgai vartojant „Sensitive“ pastą, gali atsirasti kalcio perteklius, ir dantų paviršius praras glotnumą (slidumą). Todėl sumažėjus dantų jautrumui, rekomenduojama pereiti prie kasdienio naudojimo pastos.
Patvirtinta tyrimais
Dantų pastose esančios kalcio medžiagos – hidroksiapatitas ir kalcio trifosfatas – veiksmingai mažina padidėjusį dentino jautrumą. Skirtingai nuo kalio nitrato, hidroksiapatitas ir kalcio trifosfatas neturi įtakos nervų poliarizacijai, bet gali užpildyti atsivėrusius dentino kanalėlius ir taip visam laikui panaikinti atsiradusį dantų jautrumą.
Mokslinių tyrimų išvadose minima, kad po 2 savaičių hidroksiapatito ir kalcio trifosfato turinčios dantų pastos vartojimo buvo pastebėtas pacientų dantų jautrumo sumažėjimas. 2020 m. „Royal Denta“, norėdama įsitikinti savo kuriamų priemonių efektyvumu, pasitelkė į pagalbą nepriklausomą laboratoriją, kuri padėjo atlikti tyrimą: 30 dalyvių, besiskundusių dantų jautrumu, dvi savaites kasdien naudojo ,,Royal Denta Sensitive“ dantų pastą. Po dviejų savaičių, kaip tyrimo rezultatai parodė, aštuoniems iš dešimties dalyvių veiksmingai sumažėjo dantų jautrumas.
Vėliau šią dantų pastą moksliniams tyrimams atlikti rinkosi ir Lietuvos aukštųjų mokyklų studentai, siekiantys nustatyti “Royal Denta Sensitive“ pastos ir dantų šepetėlio poveikį jautriems dantims. Jų gauti rezultatai patvirtina „Royal Denta“ atliktus tyrimus.
6 odontologų patarimai klientams, turintiems jautrius dantis ir dantenas
Sąmoningas dantų pastos pasirinkimas. Edukuokite pacientus, kad renkantis burnos priežiūros priemones verta išsikelti sąmoningą tikslą, t.y. kokio rezultato siekiama? Siekiantieji holivudiškos šypsenos kasdien naudoja balinamąsias dantų pastas, kurios gali būti pernelyg abrazyvios. Kasdien šveičiant dantų emalio paviršių, palaipsniui jis plonėja ir tai sukelia dantų jautrumą. Ar tokio rezultato pacientas tikisi? Skatinkite pacientą susipažinti su veikliosiomis pastų medžiagomis ir įprasti skaityti dantų pastų sudėtį, sužinoti abrazyvumo rodiklį, ypač jeigu naudoja elektrinį dantų šepetėlį. Valantis elektriniu šetepėliu, svarbu rinktis pastą, kurios abrazyvumo rodiklis žemesnis nei RDA 70.
Tinkamo dantų šepetėlio naudojimas. Šepetėlio kietumas turi įtakos dantų jautrumo atsiradimui. Jei naudojamas per kietas šepetėlis, gali atsirasti dantų jautrumas, todėl palankiau būtų rinktis minkštą (SOFT) ar ypač minkštą šepetėlį (SUPER SOFT).
Rinkimės tinkamo minkštumo dantų šepetėlį!
„Royal Denta“ siūlo trijų minkštumo lygių šepetėlius pagal pacientų dantų būklę.
Gera dantų valymosi technika. Stipriai spaudžiant dantų šepetėlį pažeidžiame dantų emalį ir dantenas. Netaisyklingi ir stiprūs judesiai, atliekami prie dantenų krašto, gali greičiau suploninti emalio sluoksnį. Ypač svarbu vengti ilgų horizontalių judesių, kad pavyktų išvengti recesijos ir emalio praradimo. Rekomenduojama dantis valyti švelniais sukamaisiais judesiais, prie dantenų šepetėlį pakreipus 45 laipsnių kampu. Dantų valymas pradedamas nuo mažiausiai jautrių vietų ir baigiamas jautresnėse vietose, nes pradiniuose valymo etapuose valymas yra agresyvesnis, naudojama didesnė jėga.
Valant dantis elektriniu šepetėliu, jo nereikia intensyviai judinti, nereikia atlikti horizontalių judesių pirmyn-atgal, nes gali būti pažeidžiamas emalis. Pakanka nukreipti šepetėlio šerelius 45 laipsnių kampu į dantenas ir lėtai judėti palei dantenas, o sukdamasis arba vibruodamas šepetėlis pats atliks visą darbą. Ties kiekvienu dantuku šepetėlį derėtų palaikyti maždaug po 3 sekundes. Taip valyti dantis iš išorinės ir vidinės pusės.
Kova su burnos bakterijomis. Žmogaus burnoje knibžda daugybė virusų ir bakterijų, galinčių sukelti nepageidaujamą poveikį, todėl patartina naudoti burnos priežiūros priemones su antibakterinėmis medžiagomis. Pavyzdžiui, profilaktinė dantų pasta su natūraliais antibakteriškai veikiančiais ingredientais (chitozanu, alavijų ekstraktu, pipirmėtės ar arbatmedžio aliejumi, ginkmedžio, saldymedžio šaknies ekstraktais) pagerins dantenų ir visos burnos gleivinės sveikatą.
Rūgščių maisto produktų ir gėrimų vengimas. Suvalgius rūgštaus maisto, nereikėtų skubėti valytis dantų. Svarbu palaukti maždaug pusę valandos ar valandą, kol susilpnės rūgščių poveikis. Norint, burną galima paskalauti paprastu vandeniu (ypač turinčio fluoro) arba šarminiu burnos skalavimo skysčiu.
Reguliarus apsilankymas pas odontologą ir burnos higienistą. Jautrumą mažinanti dantų pasta gali būti naudinga, jei yra dantų emalio mikro pažeidimų ar įtrūkimų, nes tokia pasta atstato emalio sluoksnį. Kai kuriais atvejais jautriems dantims skirtose pastose yra mažiau ingredientų, kurie gali dirginti nervą, pvz., cukrų ar abrazyvių medžiagų. Tačiau dantų pasta negali išspręsti kitų problemų, sukeliančių dantų skausmą. Pavyzdžiui, suskilinėjęs dantis visada bus skausmingas, nepaisant to, kokią dantų pastą naudosite. Dantų pasta neveiksminga ir esant ėduoniui, šaknų pažeidimams, neapsaugotiems nervams ir pažeistiems dantims. Didesni dantenų pažeidimai taip pat yra dažna dantų skausmo priežastis, o jautrumą mažinanti dantų pasta to išgydyti negali. Taigi, siekiant palaikyti dantis švarius ir sveikus, svarbu pacientams priminti apie reguliarų apsilankymą pas odontologą ir burnos higienistą.