Mokslininkai teigia, kad žmogaus burnoje tam tikrais gyvenimo etapais gali gyvuoti iki 700 skirtingų rūšių bakterijų, kurios ne visada būna draugiškos organizmui. Sutrikus burnos mikrobiomos pusiausvyrai, atsiranda palanki terpė vystytis įvairiems nepageidaujamiems pojūčiams ir ligoms, t.y. kauptis apnašoms, atsirasti blogam burnos kvapui, dantų ėduoniui, dantenų paburkimui, kraujavimui, gingivitui, periodontitui ir kt. Todėl kyla klausimas, kaip kovoti su burnos bakterijomis, kad dantys ir dantenos išliktų sveiki.
Kaip kovoti su burnos bakterijomis?
Nepageidaujamą poveikį sukeliančias burnos bakterijas derėtų naikinti. Kovos su mikrobais populiariausi yra du būdai: naudoti burnos priežiūros priemones su sintetinėmis antibakterinėmis medžiagomis arba rinktis natūraliai veikiančius preparatus.
- Sintetinės antibakterinės medžiagos. Šiuo metu kovai su burnos bakterijomis dažniausiai pasitelkiamas sintetinis chlorheksidinas (Chlorhexidine Gluconate), kuris momentiškai veikia platų spektrą bakterijų, virusų ir užkerta kelią dantenų uždegiminiams procesams (paburkimui, kraujavimui) bei blogam burnos kvapui. Tačiau ilgesnis chlorheksidino turinčių dantų pastų naudojimas daro neigiamą įtaką emalio spalvai (gali paskatinti dantų emalio patamsėjimą), todėl tokios dantų pastos naudojimo trukmę turėtų nustatyti odontologas.
- Natūralūs augaliniai ekstraktai ir aliejai. Kitas burnos bakterijų naikinimo būdas – naudoti dantų pastas, turinčias natūralių antibakteriškai veikiančių medžiagų, pavyzdžiui, pipirmėtės ar arbatmedžio aliejų. Jų veiksmingumas išryškėja per ilgesnį laikotarpį, todėl vartoti rekomenduojama dar neįsisiūbavus ūmiems uždegiminiams procesams.
Augaliniai ekstraktai ir aliejai išgaunami iš įvairių augalų dalių, pavyzdžiui, lapų, žievės, žiedų, pumpurų, sėklų. Juose gausu medžiagų, veikiančių prevenciškai prieš įvairias burnos ligas, taip pat gali veikti antibakteriškai, priešuždegimiškai, tonizuojančiai.
Ekstraktai ir aliejai pagal savo poveikio sritį yra parenkami tam tikrai problematikai spręsti, pavyzdžiui, alavijų ekstraktas ramina gleivinės sudirgimus, ginkmedžio ekstraktas skatina kraujotaką ir taip stiprina dantenas, saldymedžio šaknies ekstraktas mažina dantenų jautrumą, pipirmėtės aliejus naikina bakterijas ir neutralizuoja blogą burnos kvapą.
Dantų šepetėlis – bakterijų namai?
Kovojant su burnos bakterijomis dėmesys krypsta ir į dantų šepetėlį. Mokslininkų seniai įrodyta, kad netinkamai prižiūrimas dantų šepetėlis gali būti viena palankiausių terpių mikrobams veistis. Dantų šepetėlio šereliai tarp valymų paprastai nespėja išsausėti, o bakterijos kaip tik ir veši drėgnose vietose. Maža to, jei dantų šepetėlis laikomas patalpoje, kur yra klozetas, atsiranda net 60 proc. tikimybė, kad ant dantų šepetėlio pateks išmatose randamų bakterijų, kurios pasklinda ore, nuleidus vandenį. Uždengiant šepetėlį specialiu dangteliu, atsiranda dar palankesnė – drėgna ir šilta – terpė mikrobams daugintis.
Taigi, dantų šepetėlį būtina keisti ne tada, kai jo šereliai praranda standumą ir blogiau valo dantis, o po 12 savaičių, kai jis, neabejotinai, yra tapęs bakterijų veisykla. Šepetėlį rekomenduojama keisti netgi dažniau, kai sezono metu cirkuliuoja virusinės ir bakterinės infekcijos. O jei kas nors šeimoje susirgo, patariama nedelsiant pakeisti visos šeimos narių šepetėlius. Po dantų higienos procedūros – taip pat puiki proga paimti naują šepetėlį.
Dantų šepetėlio antibakteriškumas
Siekiant kuo ilgiau išlaikyti švarų dantų šepetėlį, svarbu žinoti, iš kokios medžiagos pagaminti šepetėlio šereliai. Nors reklamose apie dantų priežiūrą neretai minimas šerelių pluošto natūralumas, aklai tikėti tuo nereikėtų. Visų dantų šepetėlių šereliai yra gaminami iš sintetinės medžiagos – nailono arba poliesterio – o natūralūs priedai gali būti tik integruoti į sintetinius šerelius.
Nailonas yra švelni medžiaga, greitai absorbuojanti vandenį. Sudrėkę nailoniniai šereliai dar labiau suminkštėja, deformuojasi ir tampa palankia terpe bakterijoms daugintis. PBT (polibutileno tereftalatas) yra tvirtesnė medžiaga, beveik nesugerianti vandens ir greitai išdžiūstanti. O sausoje terpėje bakterijos nesidaugina.
Mokslinių tyrinėjimų dėka vis labiau tobulėjant technologijoms, atsirado galimybė į dantų šepetėlio šerelius integruoti įvairias medžiagas: auksą, sidabrą, anglį, žaliąją arbatą, ksilitolį, jonus ir kt. Šie priedai, pvz., auksas ir sidabras naikina ant šerelių besikaupiančias bakterijas, o žalioji arbata tonizuoja dantenas.
„Royal Denta“ siūlo trijų minkštumo lygių („Medium“, „Soft“ ir „Super Soft“) dantų šepetėlius, kurių šereliai gaminami iš PBT su integruotomis aukso ir sidabro dalelėmis, kurių dėka „Royal Denta“ dantų šepetėliai yra tvirti, standūs, ilgai nepraranda formos naudojant, aukštos kokybės, o klinikiniai tyrimai patvirtina ir tai, kad jie yra antibakteriški, t.y., sunaikina iki 99,9 proc. ant jų besikaupiančių bakterijų.
Parameter | Method | Initial micoorganisms numer (CFU/ml) | Result 0hr | Unit 24hr | Reduction (%) |
Streptococcus mutans ATCC 35688 | MB-016.00, rev.01 | 5,0 x 105 | 5,1 x 105 | 100> | >99,9 % |
Escherichia coli ATCC 8739 | MB-016.00, rev.01 | 4,4 x 105 | 4,6 x 105 | 100> | >99,9 % |
Candida albicans ATCC 10231 | MB-016.00, rev.01 | 4,7 x 105 | 4,8 x 105 | 100> | >99,9 % |
Aukšto antibakteriškumo „Royal Denta“ šepetėliai
Klinikiniai tyrimai patvirtina, kad „Royal Denta“ šepetėliai sunaikina iki 99,9 proc. ant šerelių besikaupiančių bakterijų.
Bakterijų ir apnašų šalinimas
Tarpdančiuose ir aplink dantenas kaupiasi minkštos apnašos, kurios susidaro iš epitelio ląstelių, leukocitų, mikrofagų, vandens, seilių baltymų, mikrobų ir pan. Jos pašalinamos tik mechaniniu būdu, t. y. šveičiant efektyviai tarpdančius pasiekiančiu šepetėliu su dantų pasta, naudojant tarpdančių siūlą ar irigatorių. Siekiant saugiai pašalinti apnašas, reikėtų rinktis mažo ar vidutinio abrazyvumo dantų pastą su pakankamą putojimą sukuriančia sudėtimi. Putojimas atlaisvina nuo dantų apnašas ir iškelia jas putų pavidalu. Pavyzdžiui, „Royal Denta Silver“ yra mažo abrazyvumo (RDA 43) dantų pasta, kuri švelniai, nepakenkiant emaliui, pašalina susikaupusias apnašas ir mikrobus. Nuvalytus dantis padengia fluoro ir ksilitolio sluoksniu, kuris efektyviau apsaugo emalį nuo bakterijų. „Silver“ pastos sudėtyje esantis greipfrutų sėklų ir alavijų ekstraktas tonizuoja ir dantenas, o žaliosios arbatos ekstraktas jas stiprina. Visi trys ekstraktai veikia kaip antioksidantai.
Valant dantis su „Royal Denta Silver“ pasta, rekomenduojama rinktis mėgstamo minkštumo „Royal Denta“ dantų šepetėlį su dviejų ilgių šereliais. Juo dar geriau išsivalysite dantis: pailginti šereliai pritaikyti maisto likučiams šalinti iš tarpdančių, o suapvalinti trumpesni šereliai atlieka dvejopą funkciją – švelniai poliruoja emalio paviršių ir pristabdo pailgintus šerelius, kad šie nesiskverbtų giliau po dantenomis ir nepadarytų žalos spaudžiant.
Mažo abrazyvumo „Royal Denta Silver“ dantų pasta
Švelniai, nepakenkiant emaliui, pašalina susikaupusias apnašas ir mikrobus. Nuvalytus dantis padengia fluoro ir ksilitolio sluoksniu, kuris efektyviau apsaugo emalį nuo bakterijų.
Nenuvalytose apnašose kaupiasi mineralinės druskos ir formuojasi kieti dantų akmenys, kurie gali tapti dantenų ligų atsiradimo priežastimi. Pašalinti akmenis gali tik burnos priežiūros specialistai.
Blogą burnos kvapą sukeliančių bakterijų naikinimas
Dažniausiai blogas burnos kvapas atsiranda dėl burnoje veikiančių mikroorganizmų, kurie susitelkę ant liežuvio gaurelių arba sunkiai pasiekiamose vietose – tarpdančiuose, dantenų „kišenėse“. Burnos temperatūra palanki bakterijoms daugintis, todėl jų kolonijos sparčiai auga, o bakterijų išskiriami sieros junginiai sukelia stiprų nemalonų kvapą.
Rinkoje gausu dantų pastų su gana dideliu mentolio (Aroma) kiekiu sudėtyje. Šis akimirksniu sukuria šaldantį efektą ir užgožia blogą burnos kvapą. Visgi, didesnį teigiamą poveikį tiek gaiviam burnos kvapui, tiek kovojant su patogeninėmis bakterijomis, turi pipirmėtės aliejus (Peppermint Oil). Todėl besiskundžiantiesiems nemaloniu burnos kvapu rekomenduojama dantų pasta su mentoliu ir pipirmėtės aliejumi (kartu). Šie ingredientai įtraukti į visų „Royal Denta“ dantų pastų sudėtį – „Jeju“, „Silver“, „Gold“ ir “Sensitive“ . „Royal Denta“ siekia, kad kasdien naudojama profilaktinė dantų pasta ne tik maskuotų blogą burnos kvapą, bet ir būtų veiksminga priemonė kovoje su nepageidaujamomis burnos bakterijomis.
Ėduonį sukeliančių bakterijų naikinimas
Dantų ėduonis gali atsirasti dėl prastos burnos higienos, mikroelementų stokos (pvz., fluoro, kalcio), gausaus angliavandenių vartojimo ir pan. Esant ėduoniui, dantų paviršių nuolat veikia rūgštys, ir danties kietieji audiniai netenka kalcio jonų. Nuo ėduonies efektyviai saugo dantų pastos su fluoro ir hidroksiapatito junginiais. Jie sukuria apsauginį kalcio barjerą tarp emalio ir rūgščių.
Naujausiais tyrimais taip pat įrodyta, kad ksilitolis veikia ėduonį sukeliančias Streptococcus Mutans bakterijas ir stabdo karieso plitimą. Jei pacientus vargina dantų ėduonis, vertėtų kasdieniam naudojimui rinktis dantų pastą su fluoru, hidroksiapatitu ir ksilitoliu.
„Royal Denta Jeju“ dantų pastos sudėtis išsiskiria ypatingu trejopu poveikiu – kovoja su bakterijomis, apima tiek dantų, tiek ir dantenų priežiūrą. Sudėtyje esantis fluoro ir hidroksiapatito sinerginis poveikis kur kas labiau stiprina emalį, o ksilitolis padengia emalį slidžiu sluoksniu, kuris trukdo bakterijoms vėl prisitvirtinti. Su Streptococcus Mutans kovoja ne tik ksilitolis, bet ir žaliosios arbatos ir greipfrutų sėklų ekstraktai, kurie stabdo bakterijų dauginimąsi ir ramina bei stiprina dantenas.
Befluorę dantų pastą besirenkantys pacientai sudėtyje turėtų ieškoti hidroksiapatito ir ksilitolio. Jiems puikiai tiktų „Royal Denta Gold“.
Dantenas dirginančių bakterijų naikinimas
Dantenų paburkimą ir kraujavimą iššaukia uždegiminiai procesai, kurie dažniausiai prasideda dėl burnoje bujojančių bakterijų. Prasidėjusius uždegiminius procesus efektyviai ir greitai mažina dantų pastos, kurių sudėtyje yra chlorheksidino (Chlorhexidine) ar triklozano (Triclosan), bet ilgalaikis šių medžiagų naudojimas dantims turi neigiamų pasekmių. Renkantis tokią dantų pastą, pacientai turėtų būti atidūs odontologo rekomendacijoms dėl dozavimo.
Jautrių dantenų priežiūrai saugiau rinktis prevenciškai veikiančias pastas, praturtintas natūraliomis efektyviai veikiančiomis medžiagomis, pavyzdžiui: chitozanu, saldymedžių šaknų (Glycyrrhiza Glabra Root), medetkų (Calendula), ramunėlių (Chamomile), šalavijų (Sage) ekstraktais, Q10 kofermentu (Q10 Ubiquinone), arbatmedžio (Tea Tree), pipirmėtės (Peppermint) aliejumi. Jie neigiamai veikia burnos ligas sukeliančias bakterijas ir gali slopinti uždegiminius procesus ar net padėti stabdyti kraujavimą.
„Royal Denta“ siūlo net dvi dantų pastas, tinkamas kruopščiai dantenų priežiūrai. Befluorė mažo abrazyvumo (RDA 44) pasta „Gold“ su chitozanu ir auksu skatina burnos minkštųjų audinių regeneraciją ir gijimą, todėl puikiai tinka paburkusiai burnos gleivinei raminti. O „Sensitive“ skirta dantų jautrumui mažinti ir pirmiesiems dantenų jautrumo požymiams bei kraujavimui malšinti. Dėl sudėtyje esančių kofermento Q10, natūralių dviskiaučių ginkmedžių ir paprastųjų saldymedžių šaknų ekstraktų dantenos yra tonizuojamos ir stiprinamos, o ekstraktai padeda ir kovoti su dantenas dirginančiomis patogeninėmis bakterijomis.
Burnos ligų profilaktika
Pacientams verta priminti apie reguliarų – 2 kartus per metus – lankymąsi pas burnos priežiūros specialistą, o atsiradus pirmiesiems burnos ligų požymiams, nedelsiant kreiptis į odontologus ir pradėti medicininį gydymą. Atskirais atvejais galbūt pakaktų tik pasitarti dėl tinkamų profilaktinių burnos priežiūros naudojimo.
Tikėtina, kad burnos būkle susirūpinusiems pacientams burnos priežiūros specialistas rekomenduos reguliariai atlikti profesionalią burnos higieną ir naudoti natūraliais ekstraktais praturtintas dantų pastas, kurios gali padėti pristabdyti galimą ligos progresavimą.